ULUBEY İLÇESİ TARİHİ, KÜLTÜREL VE DOĞAL GÜZELLİKLERİ

KÜPKAYA KANYONU

KUPKAYA KANYONU

Kardeşler Mahallesi’nde başlayan kanyon 7 km’lik bir mecradan sonra Melet çayına dökülür. Ulaşım sıcak asfalt yol ile sağlanmakta olup, Ulubey ilçe merkezine 9km, Ordu merkeze ise 32km’dir.

OHTAMIŞ ŞELALESİ

OHTAMIS SELALESI

Ohtamış mahallesinde bulunan şelale, 25 metre yüksekliğe sahiptir. Oluşturduğu göl tam anlamıyla bir seyir zevki yaşatmaktadır.

KADINCIK ŞELALESİ

KADINCIK SELALESI

Şelale Kadıncık mahallesinde yer almakta ve 10 metre yüksekten akmaktadır. Hemen yanında bulunan eski su değirmeni şelale ile birlikte önemli bir gezi ve seyir alanı olarak ilgi çekmektedir.

ÇAĞLAYAN ŞELALESİ

CAGLAYAN SELALESI

Ulubey ilçesi Çağlayan mahallesi sınırlarında bulunmaktadır. Ormanın derinliklerinde bir kaya yamacından aşağılara inen 120 metre yüksekliğindeki şelalenin en gür ve canlı zamanları bahar aylarında görülmektir.

SAYACABAŞI MESİRE ALANI

SAYACABASI MESIRE ALANI

Ordu -Gölköy yolu üzerinde bulunan Sayaca mahallesi sınırlarında yer almaktadır. Ulubey ilçe merkezine 7km mesafededir.

GÜZELYURT ŞUAYİP TEPESİ

SUAYIP TEPESI ULUBEY

Güzelyurt mahallesi sınırları içinde bulunan Şuayip Tepesi 500metre rakıma sahiptir. Tepenin zirve noktasından Ordu şehir merkezi, Boztepe ve deniz manzarasının yanı sıra Ulubey ile Kabadüz ilçesine bağlı yaylalara kadar geniş bir alan seyredilebilmektedir.

AKİNEK YAYLASI

İlçenin en uzak ve en yüksek mahallelerinden olan Kirazlık mahallesi sınırları içinde bulunmaktadır.

FINDIKALAN YAYLASI

Çağlayan mahallesinde bulunan yaylanın zirvesinden, Mesudiye, Altınordu, Kabadüz, Gölköy ve Gürgentepe ilçesinin kimi tabii güzellerini temasa etmek mümkündür.

MEŞEBELEN YAYLASI

Çağlayan mahallesi sınırları içindedir. Yüz ölçümü olarak fazla olmamakla beraber bozulmamış doğası ile öne çıkmaktadır.

BOĞAGÖL YAYLASI

Çağlayan mahallesi sınırlarında bulunmaktadır. Çam ormanları ve obalarıyla ünlüdür.

DOMUZASARI YAYLASI

Çağlayan mahallesi sınırlarında bulunmaktadır. Çam ormanları ve obalarıyla ünlüdür.

ÇUBUKLU KALESİ

CUBUKLU KALESI

Çubuklu mahallesinde bulunan kale, en az 2000 yıllık geçmişe sahiptir. Doğal ve devasa bir kaya bloğunun üzerinde hala mevcut olan, gözetleme yerleri, sarnıç, kaya mezarı ve taş barınma mekanları ile antik dönem yapıtı olarak öne çıkmaktadır.

FERMUDE SAYACA KALESİ

Sayaca mahallesinde Kazancı deresi üzerinde bulunmaktadır.

ÇELENKZADE MEHMET AĞA KÖPRÜSÜ

Akoluk mahallesi ile Şahinkaya mahallesinin sınırını çizen Kızılen Deresi üzerinde bulunmaktadır. Tarihi Ordu – Sivas Kervan Yolu üzerinde yer alan ve dört gözlü olarak inşa edilen köprü, aynı zamanda ilimizin en uzun köprülerinden biridir. Gölköy eşraflarından Çelenkoğlu Mehmet Ağa tarafından 1840’larda yaptırılmıştır.

SARPDERE KÖPRÜSÜ

İlçenin Karakoca ve Şeyhler mahallelerinin sınırını çizen dere üzerinde 1840’lı yıllarda yapılan tarihi köprünün kim tarafından yaptırıldığı bilinmemektedir.

ŞEYH ABDULLAH TÜRBESİ

Türbe Şeyhler mahallesindeki tarihi mezarlığın içindedir. 15. Yüzyılda yaşayan Şeyh Abdullah kurduğu zaviyede uzun yıllar zaviyedarlık yapmıştır.

SALİH DERVİŞ TÜRBESİ

Türbe Karakoca mahallesi tarihi mezarlığı içinde bulunmaktadır. 1 Aralık 1995 tarihinde ziyarete açılmıştır.

KIRANYAĞMUR KAYA MEZARLARI

Kıranyağmur mahallesi Kargılı mevkiinde bulunan 3 kaya mezarı uzmanlar tarafından 1700-2000 yıl öncelerine tarihlenmektedir.

GÜZELYURT KAYA MEZARLARI

Güzelyurt mahalle merkezinde bulunan Şuayip Tepesi eteklerindedir. Tahribata uğramamış olması itibariyle görülmeye değer bir antik dönem eseridir.